Ako sa môžete zlepšiť v komunikácii s druhými? Tu je 9 (+2) tipov

Poznáte to veľmi dobre. Ten príjemný pocit, keď “vidíte” uplynulý rok odchádzať a zároveň vnímate silnú nádej toho nadchádzajúceho.

Určite už máte svoj zoznam predsavzatí, ako sa v roku 2017 zlepšíte v rôznych oblastiach svojho života.

Pokiaľ je jednou z nich aj efektívnejšia komunikácia s druhými či zlepšenie vašej sociálnej interakcie, ste na správnom mieste.

V predošlých článkoch som načrtol tému konverzácie a konverzačnej hypnózy (tu). Venujem sa tejto téme, pretože ide o dôležitý aspekt medziľudských vzťahov, ktorý však nie vždy funguje.

Na základe vašej spätnej väzby som zistil zaujímavú vec. Viacerí máte občas problém s interakciou s druhým človekom (napokon, kto nemá?) Nie ste si istý, ako začať konverzovať či ako sa vôbec pri vzájomnej komunikácii správať.

Preto som si dovolil spísať niekoľko zaujímavých tipov, ktoré by vám v budúcnosti mohli v tomto smere pomôcť. Ide o drobné vylepšenia, ktoré môžete aplikovať okamžite.

More...

1. Fronting

Pokoj, pokoj, hneď si vysvetlíme, o čo ide 🙂 Napriek anglickým pojmom, ktoré používame v bežnej reči, fronting môže byť trochu neznámy.

Odvodený od slova “front”, a teda predná strana, hovorí o tom, ako máme pri človeku stáť. Je dôležité zaujať voči partnerovi v komunikácii správnu pozíciu.

Nechcete ho predsa vydesiť, konfrontovať či doviesť do stavu, aby sa cítil nepríjemne.

Preto je dôležité, aby ste boli nasmerovaný na neho. Stojte svojou čelnou stranou k čelnej strane partnera. Bude si tak istý, že mu venujete svoju plnú pozornosť.

2. Pohľad

Žiaľ, stále stretávam mnoho ľudí, ktorí akoby sa za každú cenu chceli vyhnúť môjmu pohľadu.

Keď rozprávajú, hľadia inam, “do blba”. A tak s nimi strácam kontakt, mám pocit, že ani nehovoria na mňa.

Ak ste jedným z nich, myslite na to nabudúce, keď sa budete s niekým rozprávať. Určite nie je nevyhnutné, aby ste si hľadeli navzájom do očí po celý čas. To je každému nepríjemné.

Keď druhá osoba odvráti zrak alebo keď je chvíľku ticho, pokojne si dajte aj vy pauzu. Inak skúste partnerove oči nestratiť z dohľadu.

3. Zrkadlenie (Mirroring)

Slovo “mirroring” sa používa aj v praxi, no pre lepšie pochopenie som ho nahradil slovenským ekvivalentom “zrkadlenie”.

Ide o účinnú techniku, vďaka ktorej sa váš konverzačný partner bude cítiť vo vašej spoločnosti príjemne.

Základom zrkadlenia je snaha reflektovať a opakovať pohyby a polohu tela toho druhého. Vďaka tomu vzniká medzi vami akési neviditeľné puto. To vedie k otvorenej konverzácii, a tak aj k väčšej úprimnosti a dôvere.

Pri tejto technike však platí: menej je viac. Určite sa tohto odporúčania držte a nespadnite do pasce opičieho napodobňovania.

4. Dotyk

S týmto bodom je potrebné byť opatrný. Nemám na mysli žiadne hladenie ruky či vlasov, nebodaj plesnutie po zadku.

No jemný dotyk ruky či ramena alebo potľapkanie po chrbte môže zvýšiť na druhej strane konverzačnej linky pocit dôvery a bezpečia.

Napríklad, ak môžete pri predstavovaní sa človeku zatriasť rukou a druhú ruku ešte k tomu priložiť, je väčšia šanca, že si vaše meno zapamätá. Čím viac zmyslov zapojíte, tým lepšie.

Jedno upozornenie: vždy berte ohľad aj na kultúrny a spoločenský kontext.

5. Prikyvovanie

Nie je vždy jednoduché udržať pozornosť pri konverzácii. Na tom nie je nič zlé. Aj keby človek rozprával veľmi zaujímavo, ak to už trvá dlhšie, jednoducho vaša pozornosť klesá.

Aby ste to však druhému človeku nedali najavo, nestačí len nezívať. Ukážte mu, že ho stále sledujete.

Dobrý trik je prikyvovanie hlavou. Niekto odporúča dokonca tzv. trojité prikývnutie. Už je na vás, koľkokrát to spravíte, len na to nabudúce myslite.

Okrem toho, že dáte najavo svoj záujem, človeka aj povzbudíte, aby pokračoval.

6. Tenzia

Doteraz som písal, čo by ste mali robiť. Tu je jedna záležitosť, ktorej sa vyhnite:

​Nedržte tenziu a napätie vo svojom tele - namiesto toho sa uvoľnite.

Vaša fyziológia o vás prezradí viac, ako vaša peňaženka a preto sa učte relaxovať. Ľudia majú pocity (väčšina) a preto nemajú problém vycítiť napätie.

Napätie v konverzácii sa začína vo vašom tele

Napätie v konverzácii sa začína vo vašom tele

Možno si váš partner nevšimne vaše zatnuté päste, alebo zuby. Ľudia si nemusia uvedomiť vaše prekrížené nohy, alebo nervózne trenie rúk. Čo si však všimnú bude ten nepríjemný pocit, ktorý budú mať z vašej konverzácie.

7. Pýtajte sa a prejavte záujem

Ľudia vo všeobecnosti radi rozprávajú o svojom živote, svojich skúsenostiach. Preto sa ich pýtajte.

Ak položíte 2-3 dobré otázky, konverzácia bude pokračovať naozaj dlho a obaja budete odchádzať spokojní. Zabudnite na otázky typu “Ako sa máš?”. To vás ďaleko neposunie.

Pýtajte sa otvorené otázky, na ktoré nemôže partner odpovedať áno/nie. A pokojne sa pýtajte aj osobnejšie otázky, ktoré súvisia s jeho životom alebo v ktorých môžete nájsť spoločnú reč. Kde pracuje? Odkiaľ pochádza? Odkiaľ sa pozná s oslávencom? A podobne.

8. Zostaňte pozitívny

Je veľmi jednoduché v konverzácii skĺznuť do negatívnych tém a v nich sa potom ďalej šprtať. Koniec-koncov, ako inak sa rozprávajú chlapi v krčme? Nadávajú na politikov, na život, niekedy aj na svoje ženy.

Nebuďte taký.

Dajte najavo, že ste pozitívny človek. Len tak sa s vami bude chcieť človek rozprávať aj nabudúce, pretože bude od vás odchádzať s pokojom, či dokonca pozitívne naladený.

Aj keby druhá strana začala s negatívnymi poznámkami, skúste zmeniť tému alebo posunúť tému do neutrálnej polohy.

9. Neohovárajte

Tento bod veľmi úzko súvisí s predošlým. Nemusíte síce skĺznuť priamo do krčmovej debaty, ale mnohokrát sa stane, že pri nedostatku tém si dvaja ľudia nájdu spoločného “nepriateľa”. A s radosťou sa do neho pustia.

Deje sa to oveľa častejšie, než by ste si mysleli.

Aj keď sa vám môže zdať, že sa spolu dobre bavíte, neskôr si uvedomíte, že to nebol úplne správny prístup a možno vás nabudúce prejde chuť opäť sa s tým človekom rozprávať.

Ak už chcete o niekom hovoriť, skúste v dobrom.

Pravdepodobne som nevyčerpal všetky možnosti. Som si istý, že aj vy máte svoje vlastné tipy a triky, ktoré využívate pri konverzácii. Budem rád, ak mi ich do komentárov napíšete a inšpirujeme sa tak navzájom. Ktoré to sú?

Bonus1:

Ešte by som vám rád dal do pozornosti jedno video. Ide o TED príhovor z Dubaja, kde Malavika Varadan hovorí o tom, ako začať konverzovať s kýmkoľvek. Vďaka jej siedmim tipom môžete tak nabrať ďalšiu inšpiráciu.

Bonus2:

Moja osobná perlička na záver. Ako viete, že sa konverzácia blíži ku koncu? Podľa nôh najrýchlejšie zistíte, či s vami chce človek pokračovať v rozhovore. Ak špičky smerujú od vás, konverzácia končí. Neveríte? Otestujte si to nabudúce a dajte mi vedieť.

O autorovi

Martin Lajprík je medzinárodne certifikovaný hypnoterapeut a pomocou hypnózy ukazuje ľuďom, ako jednoducho meniť svoje myslenie. Sledujte jeho pravidelné vlogy na youtube a ak máte záujem o terapiu, kontaktujte ho správou >

  • Patrícia píše:

    Náhodou také zívanie je skvelé pre vzájomnú komunikáciu. Hneď sa môžeš opýtať, akým spôsobom pripravuje tvoj náprotivok špenát 😀

  • >