Ako sa brániť manipulácii

Aký je vlastne rozdiel medzi hypnózou a manipuláciou?

Ja to vidím asi takto:

Hypnóza

Využíva kognitívne schopnosti človeka na zmenu vnímanej reality. Pracuje sa prevažne s pozornosťou človeka a pomocou sugescií sa usmerňuje želaným spôsobom.

Výsledkom tohto procesu je, že určité veci sa začnú diať mimovoľne. To znamená, že človek začne cítiť nejakú emóciu, urobí nejaký pohyb, alebo si začne niečo predstavovať bez toho, že by sa o to musel vedome snažiť.

More...

Práve pocit mimovoľnosti je to, po čom prahne každý manipulátor. Veď keď človek robí niečo, bez toho aby sa o to snažil, vieme s ním robiť čokoľvek?

Manipulácia

Práve tu sa to komplikuje. Na to, aby ste vedeli vytvoriť solídny hypnotický fenomén a nastaviť myseľ do automatického režimu, potrebujete spoluprácu vášho subjektu. 

Medzi hypnotickým a tým normálnym svetom je tenká hranica a aj človek v hypnóze medzi nimi stále osciluje.

Pri manipulácii sa preto nedá spoliehať len na sugescie a prácu s pozornosťou - to je zásadný rozdiel.

Natlač mu to do tej hlavy!

Z tohto dôvodu sa pri manipulácii kladie dôraz na faktory prostredia, hodnoty, presvedčenia a identitu človeka. Manipulátor nemá problém zahrať na city, vydierať a pod maskou príjemného rozhovoru navodzovať strach, alebo obavy.

Kým v hypnóze vedieme človeka do nového sveta zážitkov, pri manipulácii ho nadháňame ako líšku pri love. Rozdáme mu také karty, s ktorými môže len prehrať.

Manipulácia nemusí mať dlhodobý efekt a človek si môže spätne uvedomiť, že spravil niečo, čo nechcel. To je ale väčšinou neskoro, pretože zmluva je už podpísaná, peniaze odoslané a dvere zabuchnuté.

Preto si uvedomte jedno:

Nie každého viete zhypnotizovať. Každého však viete zmanipulovať!

O autorovi

Martin Lajprík je medzinárodne certifikovaný hypnoterapeut a pomocou hypnózy ukazuje ľuďom, ako jednoducho meniť svoje myslenie. Sledujte jeho pravidelné vlogy na youtube a ak máte záujem o terapiu, kontaktujte ho správou >

 • Tomáš píše:

  Ahoj Martin, iba jedna otázočka nejaké odporúčané knihy ktoré by som mohol prečítať ?:) Rad sa zdielavam ohľadom ľudskej mysle ako funguje, ako sa da rýchlo z manipulovať. A súhlasím stym že treba aspoň o tom kus vedieť aby človek zistil že je manipulovaní.

 • Vanesa píše:

  Pekný deň. Chcela by som sa opýtať čo robiť ak som počúvala vaše nahrávky a na mňa jednoducho nemajú vplyv. Proste vôbec sa necítim pri nich inak . Nič nevnímam, nevynaraju sa mi ani žiadne nové myšlienky. Prosté nič:(

 • Vanesa píše:

  Ďakujem krásne 🙂
  V tom videu ste mi to vysvetlili. Presne takto to mám stále, že nič neviem prežiť tak naplno a neviem si to vychutnať ako niektorí ľudia. Som presne ten typ ktory veľa premyšľa a analyzuje.

 • Vanesa píše:

  Ešte by som sa vás chcela opýtať či mi neviete dať nejaké rady ako sa viac trénovať v tom prežívaní a ponorení sa do nejakého zážitku bez prílišného premýšľania? Ďakujem 😉

 • Magdaléna píše:

  Mám pocit, že každý z nás sa počas svojho života oboznamuje s novými vedomosťami a tak nadobúda skúsenosti, ktoré ho postupne posunú o stupienok vyššie. Asi je potrebné mať aj trocha šťastia v dnešnej dobe, lebo tok informácii je nekonečný. Mala som šťastie, že som náhodne, ale hovorí sa, že náhody neexistujú natrafila na Vaše videa na YouTube: TRANSFORMÁCIA.SK. Zrejme k svojmu životu pre mňa to bolo veľmi potrebné. A tak môžem potvrdiť, že nebola to náhoda.
  Pokiaľ som nemala vedomosti a rozlišovaciu schopnosť, podliehala som manipulátorom. Vaše výborné rady mi pomohli zmeniť prístup k manipulátorom. Odpovedám na ich otázky tak, že im položím moju otázku. Komunikácia s nimi je úprimná, diplomatická, otvorená, slušná, ale asertívna. Nepáči sa mi arogancia a vypočítavosť. Vždy si hovorím, aby som neskĺzla: „Nerob iným, čo Tebe vadí.“ Toto mi veľmi pomáha.
  Ja tiež ovplyvňujem, manipulujem?, tých ľudí, ktorých správanie mi vadí. Pýtam sa na ich pocity. Napríklad mám na nich otázku: „Ako sa cítiš keď si v kontakte s človekom, ktorý je ku Tebe nepríjemný?“ Odpoviem dopredu, za neho, nečakám na jeho odpoveď: „Myslím si, že máš lepší pocit pri príjemnom človeku.“
  Vytvorila som si ochranu. Keď mám pocit, že chce somnou niekto manipulovať, tak mu pokojne poviem, že ma chce zmanipulovať. Slušne odmietnem jeho návrhy, aby som nedoplatila na naivitu a potom banovala, keď už je neskoro. Citujem Vaše pre mňa poučné slová: „Zmluva je už podpísaná, peniaze odoslané a dvere zabuchnuté.“ Ďakujem Vám Martin za poučné slová a video: Ako sa brániť manipulácii. Veľmi mi pomohli.

 • Igor píše:

  Ahojte, slovo manipulator ma podla mna dve stranky mince, pozitivnu aj negativnu. Pokladam sa za manipulatora. Ak vidim niekoho v mojom okoli, kto “nema svoj den”, ma naprd naladu a pod, obcas sa rozhodnem ze takeho cloveka “zmanipulujem” a urobim mu den krajsi – vytvorim aspon usmev na jeho tvari. Ak pouzivam manipulaciu na dosiahnutie niecoho pozitivneho, som manipulator, alebo ma vystihuje lepsie ine slovo? Prajem pekny den 🙂

  • Martin Lajprík píše:

   Igor! A odkiaľ vieš, že ten človek chcel mať krajší deň? Niektorí ľudia sa radi mračia a užívajú si svoje pochmúrne nálady. Prečo im to kazíš pozitivitou?! 🙂 Poznáš, že map is not territory, nie? 😉

   Pozri, tak či tak sa budeme manipulovať. Ak by si si najskôr musel od kamaráta vypýtať povolenie na to, aby si ho mohol rozosmiať, bol by to asi divný svet. Z toho mi vyplýva, že zhodnotiť sa to dá len podľa toho, aký tam bol pôvodný zámer.

 • Igor píše:

  Hehe tak to hej, velakrat som sa “opalil” a z pozitivneho zameru bolo este vecsie “mracenie”. Ako sa hovori “cesta do pekla je dlazdena aj dobrymi umyslami”. Za posledne roky som sa vsak zlepsil 🙂 robim to sofistikovanejsie. Ti co su radi nastvany si ani neuvedomia ze sa na par momentov usmievali a to doslova 🙂 Mne to vsak staci 🙂

 • Stano píše:

  Pekné video a informácie ďakujem Martin. Ak sa manipulácia týka finančnej oblasti tréning a intuícia je potrebná, ak cieľom manipulácie je elán a príjemná nálada a pomoc iným zdá sa mi príhodná, uznávam ako si vyššie napísal nie každý to tak musí chápať. Odkaz pre Vanesu poznám stav ktorý opisuje, veľa premýšľania žiadne predstavy, žiadne nové pocity. Zatiaľ som nenašiel pre mňa vhodný spôsob ako to zmeniť a nechať vnútorný hlas oddýchnuť, fyzicky zrelaxovať to áno no nič ďalej. Skús dať na Martina prejdi niektorým kurzom a potom si urob názor. Prajem ti veľa úspechu a príjemných nových zmien.

 • Daniela Čabudová píše:

  Dobrý večer p. nMarti.n. Zaujalo ma to, o čom ste práve rozprávali a vysvetlovali. Mám problém s kolegyňami na pracovisku. Som už na dôchodku a pracujem momenálne ako upratovačka,, inak práca ma baví, celý život som robila v kancelárii a teraz tiež. Nechcem a nie je mi to ani dané, rozlišovať ľudí, či sú z dediny, alebo z mesta. Samozrejme nezapájam sa do ich klebiet, nezaujímajú ma, ale všetky tri sa spojili proti mne, lebo som bola pochválená od vedúceho za poriadne odvádzanú prácu a už to išlo. Nie som typ žený, ktorá sa silou mocou háda, ale ak už ma vytočí, tak to ide. / Som chorá na štítnu žľazu- zvýšená/,tak som veľmi rýchla a ešte sa snažím robiť zodpoedne a čisto. Som z nich unavená a neko sa toho zbaviť . Skúste mi poradiť. Na vaše semináre veľmi chodiť nemôžem, nemám na to peniažky, tak vás chcem poprosiť touto cestou o radu. Ťažko sa to všetko vysvetľuje touto cestou, ale niečo vymyslíme. že_ Ďakujem za odpoveď a veľmi sa na vás teším. Daniela.

 • Ľubica píše:

  Dobrý deň a krásny Nový rok prajem. Už skôr som mala možnosť vidieť Vaše videá, našla alebo ukázali sa mi v čase keď som potrebovala pochopiť veci. Veci o sebe, o svojom prežívaní a o ľuďoch, ktorí sa mi v istom čase dostali do môjho života. Boli to ľudia, ktorí sú v mojom živote aj ďalej. Ale jeden človek bol a už nieje. Najprv veľmi mi bol na pomoci až tak veľmi, že mi nedal akokeby dýchať. Trvalo to dlho a je toho viac. Čo nemôžem tu rozpisovať. Ale ten človek potom na mňa išiel spôsobom ze ja mu nedám dýchať, že ho tlačím a porovnával ma s kadejakými ľuďmi aká som a vlastne sama som si na vine všetkému. Áno je pravda, ze človek je strojcom svojho šťastia. Ale môj problém a možno aj vína je a bola v tom, že som si toho človeka pripustila veľmi k sebe a prehliadala veľa vecí a aj to, ze mnou manipuloval a manipuluje….neviem skrátka veľa veciam pochopiť….vravím je toho dosť veľa. Bola som a aj som z toho zničená teraz už menej, prišla som a prichádzam na to , že mi je toho človeka ľúto a ja musím odpustiť. Aby som cítila slobodu. Ide to ťažko. Neviem ako by som sa mohla s vami skontaktovať osobne. Ďakujem

 • >