Ako sa vyslobodiť z double bind? (2. časť)

Ak sa vydáte vpravo, zablúdite. Ak odbočíte vľavo, nikdy k cieľu neprídete. Toto je v skratke double bind. Situácia, v ktorej máte viac možností, no vo všetkých prehrávate.

Do double bind sa môžete dostať veľmi rýchlo. Stačí ak si vaša manželka oblečie šaty, z ktorej jej trčí pol zadku a s pohľadom, ktorý hovorí, že ich veľmi chce sa vás spýta:

"Ako mi tie šaty pristanú?"

Môžete jej povedať, že to nestojí za veľa a uraziť ju, alebo kúpiť šaty, v ktorých ​nevyzerá dobre. Ani jedna možnosť nie je práve výhra.

More...

V tomto blogu sa venujem tomu, ako z double bind vykorčuľovať, takže ak potrebujete viac informácií o tom, čo je double bind, čítajte prvý diel článku >

Ako z toho von?​

Keď už viete, čo je to double bind, povedzme si o niektorých možnostiach, ktoré vám z nej pomôžu.

Ako prvé si potrebujete uvedomiť, že double bind vzníka iba vo vašom vnímaní. Ak ste v double bind, znamená to, že vidíte len obmedzené možnosti (väčšinou tie, ktoré sú pre vás zlé). Napr.:

  • Žena, ktorá má strach ukončiť románik, pretože sa bojí, že zostane v manželstve nenaplnená.
  • Muž, ktorý túži po intímnom kontakte, ale je presvedčený, že v posteli musí podať dobrý výkon a preto sa vyhýba akémukoľvek sexuálnemu kontaktu.

Oba príklady sú double bind a sú udržiavané obmedzeným vnímaním našich virtuálnych protagonistov. Ak by muž nebol presvedčený o tom, že v posteli musí podať výkon, nemal by predsa problém.

​Flexibilita myslenia

Ak máte schopnosť myslieť flexibilne a pozrieť sa na situáciu z rôznych pohľadov, rýchlo si uvedomíte, že double bind je len ilúzia.

Samozrejme vaša vlastná a veľmi živá ilúzia​. Pocity, ktoré naša neverná manželka prežíva sú reálne a nepríjemné. 

To ale neznamená, že keď ukončí románik musí zostať nenaplnená. Taktiež to neznamená, že v ňom musí ​pokračovať.

Z tohto pohľadu od počítača vieme nájsť milión možných riešení. To sa však mení, keď sa jedná o nás. Krásou double bind je to, že si človek neuvedomuje, že sa do nej chytil.

Preto odporúčam trénovať kritické myslenie a flexibilitu. Čím viac ste zvyknutí na kreatívne myslenie mimo zabehnutých koľají, tým skôr si uvedomíte, že:

"Aháá, veď ja to môžem vyriešiť aj takto! Prečo mi to nenapadlo pred rokom?"​

Pridajte viac premenných​

Svet nie je čierno-biely. Vždy existuje viac riešení a paradoxy nás budú sprevádzať počas celého života.

Ak má muž strach z toho, že nevydrží pri sexe dostatočne dlho a nepodá výkon, je to len jedno kritérium.

Kto povedal, že dĺžka je jediný parameter? Ak by sme tomuto mužovi dali úlohu, aby partnerke spravil "len" 30 minútovú predohru a potom to ukončil, situácia by sa zmenila.

Strach z výkonu by opadol (k sexu nemá dôjsť), muž by nevenoval pozornosť ​tlaku, ktorý na seba vytvára a po hodine by bol možno prekvapený, kam sa prepracoval.

Double bind 2

Zmenou prístupu a úlohami dokážeme spôsobiť zmeny na podvedomej úrovni.

Neanalyzujte​

Z double bind sa potrebujete vymaniť. Analýzou a premýšľaním nad sitáciou ​sa nikam nedostanete.

Predstavte si toto:​

Ste presvedčený o tom, že sa musíte správať spontánne. Prídete na párty, rozhliadnete sa naokolo a vo svojej hlave si poviete:

"Buď spontánny!"​

Len táto veta vás dokáže zavŕtať do double bind, v ktorej budete v kúte prešľapovať z jednej nohy na druhú, žmoliť v ruke pohárik a​ analyzovať.

Musím si hovoriť aby som bol spontánny? To už ale nie som spontánny. Ako to vyriešim?

Nijako! Myšlienky prídu a odídu. Na úrovni myslenia sa z tejto double bind nedostanete​!

Prestaňte analyzovať a oslovte z donútenia prvú osobu, ktorú uvidíte. Potom ďalšiu a potom ďalšiu. Pri piatej sa budete cítiť v pohode, budete spontánni a double bind bude minulosťou.​

Meta komunikácia​

Čo s tou našou manželkou, ktorá tam stojí ako jaternica v prezliekacej kabínke?

Tieto situácie bývajú zapeklité, pretože tu máme dve osoby a to situáciu riadne komplikuje. Ešte horšie je to, že tieto situácie sa často opakujú a automatizujú.

Toto má za následok automatické ​reakcie, ktoré eskalujú situáciu. (Žena sa otázku už pýta s malou dušičkou a muž je nervóny už keď si tie šaty zobrala z vešiaka na vyskúšanie)

Zlomte vzorec!​

Samozrejme, obaja partneri potrebujú zapracovať na svojej ​úprimnosti a pravidlách v komunikácii.

Keď už ale v tejto sitácii ste, potrebujete konať. Utiecť nechcete, takže čo poviete?

Mne napadlo teraz toto:​

​Zlatko, myslím si, že s ešte kratšími šatami by si na tom plese vzbudila väčšiu pozornosť! Veď predsa chceme aby sa každý za nami otáčal, nie? (s úsmevom a iskrou v oku.)

Možno sa pripravíte o večeru, ale vyhnete sa starej známej hádke o chudnutí, spokojnosti vo vzťahu, úprimnosti a výzore.

​Ak budete mať nejakú double bind na háku a dokžete pridať humor, zistíte, že život prináša aj nepríjemné situácie, na ktorých sa môžete spoločne zasmiať.

Ak dokážete akceptovať neistotu a paradoxy v komunikácii, double bind pre vás nemusí byť problém. Vy ste ju vytvorili a vy jej môžete dať zbohom.

O autorovi

Martin Lajprík je medzinárodne certifikovaný hypnoterapeut a pomocou hypnózy ukazuje ľuďom, ako jednoducho meniť svoje myslenie. Sledujte jeho pravidelné vlogy na youtube a ak máte záujem o terapiu, kontaktujte ho správou >

>