Ako Získať Okamžité Sebavedomie: 3 Hypnotické Techniky, Ktoré Naozaj Fungujú

Nízke sebavedomie vám môže pekne znepríjemniť život. Poznáte to, chcete naozaj niečo povedať, no nakoniec sa zaseknete a nedostanete zo seba ani slovo. „Veď by to aj tak nič nezmenilo,“ hovoríte si a ste na ceste k získaniu veľmi nebezpečného zlozvyku. Zlozvyku, ktorý môže viesť k tomu, že sa prestanete vystavovať rizikám, alebo sa nebudete uchádzať napríklad o lepšiu prácu. “Veď aj tak na to nemám, tak prečo by som sa mal zapájať do konverzácií, keď nikoho nezaujíma môj názor?” A tak vás nové príležitosti začnú obchádzať a jemná depresia si na vás počká za rohom. Samozrejme nemusí to dopadnúť až takto zle, no nízke sebavedomie bude vždy obracať vašu pozornosť skôr na slabiny ako na vaše silné stránky. A to môže byť veľký problém, aj keď si o sebe myslíte, že vám sebavedomie nechýba. Preto Vám v tomto blogu prinášam tri hypnotické princípy, s ktorými môžete ihneď nakopnúť svoje sebavedomie.

Sebavedomie Je Proces

Neverte nikomu, kto vám ponúka zázračnú pilulku na okamžité sebavedomie! Neverte ani mne, keď vám budem hovoriť, že sa môžete zmeniť okamžite. Verte hlavne sebe, pretože vaša cesta bude práve tak dlhá, alebo krátka, ako si ju spravíte. Sebavedomie totiž nie je nič, čo by ste si mohli kúpiť v obchode a dať si doma na poličku. Je to proces, ktorý charakterizuje to, ako myslíte, ako sa správate a ako sa následne cítite. A možno aj vy, keď ste videli naozaj sebavedomého človeka, ste si povedali:

[su_quote class=”su-quote-has-cite”]Kiež by som ja mal také sebavedomie![/su_quote]

A verím, že to už nikdy viac nepoviete. Len sa zamyslite.. Už viete, že sebavedomie sa nedá kúpiť a je to v skutočnosti len spôsob myslenia. Ako potom môžete tvrdiť, že ho niekto má, alebo nemá? To, že sa vám niekto v konkrétnej situácii zdá byť sebavedomý, ešte neznamená, že taký naozaj je. Taktiež to platí ale naopak – to, že sa vy začnete potiť vždy, keď máte niečo povedať pred ľuďmi, ešte neznamená, že nemáte sebavedomie. Porovnajte sa napríklad s človekom, ktorý trpí agorafóbiou. Tento človek nemá dostatočné sebavedomie na to, aby vyšiel z vlastného bytu. Aké sebavedomie máte potom v porovnaní s ním?

[su_quote class=”su-quote-has-cite”]Ale Martin, to sa nedá porovnávať![/su_quote]

A ja s vami súhlasím! Prestaňme teda porovnávať úplne a navždy. Prestaňte sa porovnávať s kýmkoľvek o kom ste presvedčení, že má sebavedomie. Môže to byť váš prvý krok k naozajstnému sebavedomiu.

Čo Je to Sebavedomie

Z môjho pohľadu nie je sebavedomie len o rozhodnom hlase, sebaistých pohyboch a osobnej charizme. Sebavedomie je omnoho dôležitejšie než len schopnosť zaujať. Sebavedomie totiž priamo ovplyvňuje to, ako prežijete svoj život.

[su_quote class=”su-quote-has-cite”]Meníte sa neustále a na každú zmenu potrebujete sebavedomie![/su_quote]

V mojej hypnoterapeutickej praxi nie je problém odstrániť problém, alebo fóbiu. S hypnózou to ide veľmi rýchlo a aj fóbia sa dá vyriešiť v priebehu pár minút.. a nie je to žiadne umenie. Nie je žiadne umenie zbaviť sa nepríjemného pocitu, ktorý vás trápil celý život. Moja skutočná práca sa začína, až v momente, keď prídu pochybnosti:

 • Naozaj to takto zostane?
 • Ten zlý pocit sa naozaj nevráti?
 • Dúfam, že to bude fungovať aj zajtra.
 • Budem takto ale stále sám sebou?
 • Čo ak to prestane fungovať? Atď..

Samozrejme, že to funguje! Ak vás doteraz len pri pomyslení na verejný prejav prepadla panika a teraz ani nehnete brvou, prečo by to malo zmiznúť? Pre ľudí je ale prirodzené, že namiesto radosti z prekonania fóbie, smerujú prvé myšlienky práve k pochybnostiam. Je to až zábavné, no ľudia majú naozaj problém uveriť tomu, že by sa mohli stať tým, kým naozaj chcú. A ani sa im nečudujem, pretože s tým prichádza úplne nová zodpovednosť. Keď už viac nemáte agorafóbiu, musíte si nájsť prácu, začať znova chodiť na nákupy a prebrať zodpovednosť za svoj život. A to nemusí byť až tak príťažlivé. Takže, či už chcete zlepšiť svoje vystupovanie, alebo vás trápi dlhoročný problém, sebavedomie vám môže len pomôcť. Ako si ho ale okamžite zvýšiť a začať na tom pracovať ihneď? Čítajte pozorne ďalej, držte sa mojich návrhov, dva týždne ich aplikujte a uvidíte. Ak sa vaša úroveň sebavedomia nezvýši, napíšte mi. A napíšte mi aj keď sa zvýši, skrátka ma zaujíma vaša skúsenosť.

Platinové Pravidlo Sebavedomia

Asi už poznáte pravidlo: Nerob druhému to, čo nechceš aby robil on tebe. Určite sa tohto zlatého pravidla treba držať, no pri sebavedomí sa môžete začať riadiť radšej platinovým pravidlom:

[su_quote class=”su-quote-has-cite”]Správaj sa k druhému tak, ako by si chcel aby sa on správal k tebe.[/su_quote]

A v prípade, že máte nízke sebavedomie, platí to dvojnásobne. Vy predsa viete aké to je, keď sa v blízkosti inej osoby cítite nepríjemne. Vy viete čo to je, keď sa vám trasie hlas a neviete nájsť tie správne slová. Vy viete aké je nepríjemné, keď sa na vás iba niekto pozerá a vy viete, že by ste mali niečo povedať! Nebuďte tým človekom, ktorý len pozerá, nič nehovorí a dostáva druhých do stresu! Radšej sa správajte tak, ako by ste chceli aby sa správali k vám! Nebolo by fajn, ak by vás niekto príjemne oslovil a položil tú správnu otázku aby ste sa mohli rozrozprávať?

Urobte to!

Nebolo by fajn, ak by vás niekto rozveselil, v momentoch zlej nálady? Urobte to! Nenechajte druhých v nepríjemnej nálade, veď samy viete aké je to nepríjemné. Sami viete aké je nepríjemné, keď si v duchu nadávate a pochybujete o sebe. Nesprávajte sa tak a radšej buďte príkladom.

Predstieraj, Že Už To Máš!

Pretože váš mozog nepozná rozdiel medzi predstavou a skutočnosťou! To znamená, že ak si niečo viete predstaviť, viete to mať! Nemusíte preto čakať, kým príde ten správny čas a vy sa budete môcť zmeniť. Pokiaľ viete, čo chcete, v skutočnosti vám nič nebráni v tom, aby ste to dosiahli .. okrem vás samotných. Takže to nie je až také jednoduché!

[su_quote class=”su-quote-has-cite”]Veď sa predsa nemôžem zrazu začať správať úplne odlišne ako doteraz?[/su_quote]

A ja hovorím: „Prečo nie?!“ Ľudia sú dnes tak zameraní na seba, že 80% vášho okolia si zmenu ani nevšimne. A verte mi, že ten zvyšok určite ocení zmenu k lepšiemu. A ak by aj nie – Je to ich život, alebo váš? A myslím to úplne vážne. Ak zajtra ráno pôjdete do práce a začnete sa správať úplne inak, nikto okrem vás nepríde na to, že to hráte. Nikto sa nevie dostať do vašej hlavy, takže tie pochybnosti a búšenie srdca cítite naozaj len vy. Samozrejme, že vám to na začiatku nepôjde tak hladko ako by ste si priali, ale tak je to so všetkým. Chodiť ste sa tiež nenaučili zo dňa na deň. A spomeňte si na svoj prvý sex. Pre väčšinu to nebol príjemný zážitok.. ale vzdali ste sa? Raz začať musíte a pokiaľ sa jedná o pozitívne zmeny, nemáte na čo čakať.

[su_box title=”Hypnotický tip”]Hrajte sa so slovami. Ľudia sa často hypnotizujú nesprávnymi výrazmi. Napríklad: “Ja nedokážem so sebavedomím hovoriť na porade.(v škole, pred partnerom, s mamou atd..)” Nedokážem? Povedzte si to ešte raz s iným slovesom a sledujte, čo sa stane: Mohol by som sebavedomo rozprávať. Môžem sebavedomo rozprávať. Chcem sebavedomo rozprávať. Alebo musím sebavedomo rozprávať? Cítite ten rozdiel? Jedno slovo zmení celý význam vety. Jedno slovo dokáže zmeniť slepú uličku na diaľnicu. S jedným slovom zmeníte neschopnosť na cieľ, stačí sa zameriavať na modálne slovesá (chcem, musím, nemôžem, môžem, mohol by som). Meňte ich a zmeníte aj to, ako sa cítite. Okamžite! [/su_box]

Koniec Negatívnym Hlasom!

Rozprávate sa sami so sebou? Pokiaľ je vaša odpoveď nie, neklamte a všimnite si ten hlas, ktorý číta aj TOTO slovo. Každý totiž počuje vo svojej hlave hlasy a je to úplne v poriadku. Napriek tomu vám neodporúčam chváliť sa s týmto zistením svojmu psychiatrovi. Je však dôležité aby ste si boli vedomí svojho vnútorného dialógu a vedeli ako sa rozprávate sami so sebou. Tento vnútorný dialóg má totiž do veľkej miery na svedomí to, ako sa cítite. Ak neveríte, predstavte si nasledovnú situáciu:

Ste na mítingu, kde sa rozoberajú veľmi dôležité záležitosti a práve vy máte nápad, ktorý môže pomôcť. Hovoríte si: „Mám skvelý nápad a konečne sa môžem blysnúť pred kolegami a šéfom .. Teraz ale nie je tá správna chvíľa, nebudem vyrušovať, chvíľu počkám..“ A čakáte na moment, kedy si vezmete slovo: „Teraz sme ale už odišli od témy, teraz nebude vhodné vracať sa naspäť..“ A sedíte ďalej. „Mal by som niečo povedať? Možno to nie je až taký dobrý nápad. Možno to už niekomu napadlo a vie, že to je hlúposť..“ Míting stále pokračuje .. „Mal si niečo povedať, prečo sa proste nevieš vyjadriť? Sedíš tu ako taký idiot. Radšej nič nehovor, aj tak všetko len pokazíš ..“ A vy sedíte ďalej, cítite sa hrozne a tešíte sa na koniec mítingu.

Pripomína vám to niečo? Aj vy ste už vo svojej hlave bojovali boj, ktorý bol vopred prehraný? Nie je to nič neobvyklé, ani výnimočné. Viac menej to robí každý z nás. Niekto má na to ale väčší talent a dokáže sa vlastným vnútorným hlasom poriadne zdeptať. Chceli by ste preto jednoduchú techniku, ktorá vám pomôže odstrániť tento problém? Výborne, za moment vám ju prezradím, najskôr však prvý krok – spoznajte svojho protivníka. Ako prvé musíte vedieť s kým máte tú česť a preto si spomeňte na situáciu, v ktorej vás ten vnútorný hlas pekne potrápil. Odpovedzte si na otázky:

 • Z ktorého smeru počujem tento vnútorný hlas? Hovorí zvonka dnu, alebo naopak? Z ľava? Z prava? Zo spodu?
 • Koho je to hlas? Je to váš hlas? Alebo hlas niekoho iného? (Hlasy rodičov sú celkom populárne)
 • Aká je hlasitosť tohto hlasu?
 • Aké je tempo hlasu? Hovorí rýchlo, alebo pomaly?

Ak ste sa už zoznámili so svojim nesebavedomým hlasom, môžete ísť o krok ďalej. V skutočnosti totiž nie je dôležité čo tento hlas hovorí. Preto sa vôbec nemusíte vzdať svojich pochybností a napriek tomu sa začať cítiť inak! Hovoríte si ako? Je to jednoduché. Vráťte sa v mysli znova do situácie, ktorá vám spôsobuje problém a počúvajte znova ten nepríjemný vnútorný hlas. Nechajte ho rozprávať to isté, čo by rozprával a pokojne ho nechajte nadávať.

Zmeňte len rýchlosť akou hovorí. Spravte z neho ospalý hlas, ktorý rozpráva vééľmi pomaly a nezáživne. Nechajte ho sem tam aj zívnuť. Len si to predstavte, na malú chvíľu predstierajte, že ten hlas hovorí veľmi pomaly .. a sledujte, čo sa deje s vašimi pocitmi.

Áno, ak ste to robili správne, vaše pocity sa zmenili. A vaše pocity sa môžu zmeniť kedykoľvek. Preto môžete experimentovať ďalej a nájsť tón, tempo a farbu hlasu, ktorá vám nebude spôsobovať žiadne ťažkosti. Nechajte sa inšpirovať:

 • Nechajte hlas rozprávať hlasom Mickey Mousa, alebo káčera Donalda
 • Nechajte hlas rozprávať z iného miesta – napríklad ho nechajte rozprávať slabým hláskom zo svojho kolena
 • Nechajte tento hlas spievať svoju obľúbenú pesničku
 • Atď..

Po pár minútach experimentovania veľmi rýchlo zistíte, že sa dokážete na svojom kritickom hlase zasmiať.

Čo Ak To Nebude Fungovať?

A sme zasa na začiatku 🙂 Bude to fungovať, je to predsa váš hlas! Urobte ho taký, aký chcete. Môžete si v duchu nadávať, nemusíte sa však stať otrokom svojho vlastného vnútorného hlasu. Samozrejme, že ak sú tieto hlasové zmeny nainštalované v hypnóze sú omnoho rýchlejšie a trvalé, to však nie je dôvod na výhovorky! Trénujte, hrajte sa so svojim hlasom a experimentujte aj vo vypätých situáciách. Aj malá zmena je úspech, preto si aj vy môžete jednoducho a krok za krokom vybudovať nezastaviteľné sebavedomie.

Umenie Autohypnózy

Môžete ísť dokonca ešte ďalej a tento proces robiť v autohypnóze! Tak si môžete začať užívať zmeny, ktoré sú dlhodobé a automatické. Môžete sa taktiež prihlásiť na môj tréning Umenie Autohypnózy a nainštalovať si svoje vlastné spúšťače automatického tranzu. Nech už sa však rozhodnete akokoľvek, urobte to teraz, s hlasom vnútornej podpory a plní sebavedomia!

 

O autorovi

Martin Lajprík je medzinárodne certifikovaný hypnoterapeut a pomocou hypnózy ukazuje ľuďom, ako jednoducho meniť svoje myslenie. Sledujte jeho pravidelné vlogy na youtube a ak máte záujem o terapiu, kontaktujte ho správou >

 • Moniq píše:

  Pre mňa veľmi zaujímavý článok 🙂

 • matej píše:

  Skúšam a skúšam, no budem musieť navštíviť tréning alebo indi-vidi sedenie. Je možné aby som po 2 min. praktizovania tohto cvičenia odstránil niekoľkoročný mindfucking ? Zdá sa mi, že nedokážem nasimulovať svoj vnútorný hlas. Skôr než hlas je to pocit, zvyčajne keď sa mi niečo opakovane nedarí (alebo si to myslím), tak to vzdám a toto správanie opakujem stále dokola. Tiež je mojím problémom, že (skoro?) do všetkého, do čoho sa pustím, nedávam srdce a nerobím to na 100% – akože je všetko cvičný pokus. Rád vidím výsledky hneď, takže ak je niečo, čo mi viditeľne neprináša okamžité výsledky, postupne to prestávam robiť.

  • Matej, odpoveď nechám na teba. Dve minúty vs roky? Pokiaľ neveríš, že je to možné, tak budeš mať určite pravdu..

   Odstrániť, alebo zmeniť pocit môže byť otázka minút. Naučiť sa žiť s novými pocitmi a integrovať ich do nového pocitu identity môže trvať omnoho dlhšie. Preto pri akejkoľvek zmene treba pamätať na to, že technika operuje na najnižšej úrovni.

   Technika je len spôsob ako robiť veci. Ak ťa niekto naučí techniku tenisového forehandu, znamená to, že zajtra porazíš Cibulkovú? Zjavne je v hre omnoho viac, než len používanie techník.

   Dvere sú otvorené, stačí len vojsť 🙂

   • matej píše:

    Zistil som, že mne pomáha v tom, aby som niečo robil (pracoval na sebe) fyzická aktivita – tzv. “rozbitie sa”, vyriešenie nejakej úlohy (mentálny úspech) a hraničné situácie/skúsenosti, zväčša negatívne. Toto všetko mi prináša len krátkodobú motiváciu/uspokojenie, ktoré max. po pár dňoch vyprchá. Má to súvis aj s mojím sebavedomím. Keď sa darí, verím si, keď mi niečo nejde, nastupuje vyššie popísané. Z dlhodobého hľadiska som neúspešný aj pre to, že. Aké iné faktory sú v hre okrem techniky a budovania zvyku?

    • Technika pôsobí na úrovni správania. Niečo robíš, aby si robil niečo inak. To môže fungovať a postupne tak vybudovať nové presvedčenie.

     No ak je tvoje presvedčenie “moja motivácia po pár dňoch vyprchá,” príliš silné, na úrovni techniky ho nevyriešiš.

     Človek je otvorený systém a učí sa v spojitosti so svojim prostredím. Je preto dobré pozrieť sa na to, ako vlastne vznikajú tvoje presvedčenia, ktoré hodnoty ich udržujú a kým vlastne teraz si? Skúsenosti, ktoré menia pohľad človeka na jeho presvedčenia a identitu sú zodpovedné za zmenu. Technika môže byť prinajlepšom dobrým pomocným prostriedkom.

 • >