3 málo známe fakty, ktoré ovplyvňujú vaše sebavedomie

Chceli by ste byť sebavedomí a dosiahnuť maximum svojich schopností? Verte mi, nebudete zdaľeka jediní!

Keď napíšete slovo self - esteem (sebavedomie) do vyhľadávania na amazon.com, vyrúti sa na vás 82 739 titulov! Šokujúce?

Kde pramení nedostatok sebavedomia?​

" Takto som si to nepredstavoval. "

" Zase si to pokazila? "

" Koľko krát som ti už povedal, že to robíš zle? "

Je vám to povedomé? Vysoké nároky, "dobre" mienené odporúčania a bolestivá spätná väzba nie sú dnes ničím výnimočným.

Žijeme skrátka v dobe, ktorá upriamuje svoju pozornosť na to, čo treba zlepšiť. Nemôžeme sa preto čudovať, že sem tam o sebe zapochybujeme.​

V tomto blogu sa preto pozrieme na 3 fakty o sebavedomí, ktoré zmenia to, ako sa pozeráte na svoje nedokonalosti.

A ak si myslíte, že to bude len ružové, vedecké výskumy vás môžu poriadne zaskočiť.

More...

fakty o sebavedomí

Ak ste už mali 5, ani sa nesnažte

"Do veku 5 rokov majú deti sebavedomie v takej sile, ktorá sa dá porovnať s dospelými," hovorí Dario Cvencek vedúci výskumník učenia a štúdií mozgu na Washingtonskej Univerzite.

Sebavedomie je sociálne nastavenie mysle, ktoré si deti so sebou už prinesú do školy, nie niečo, čo by si vytvorili v škole, pokračujú výskumníci.

Ako na to prišli?

Test, ktorý sa používa na hodnotenie sebavedomia u dospelých bol upravený do detskej podoby tak, aby aj deti, ktoré nevedia čítať, dokázali vyjadriť vnímanie svojej vlastnej osoby. Vedci boli prekvapení, do akej miery vedia deti ohodnotiť svoje ja ako dobré, alebo zlé.

" Zdá sa, že sebavedomie hrá kritickú úlohu v tom, ako deti forumujú svoje sociálne identity a preto je dôležité poskytnúť im všetku podporu práve do tohto veku. "

Čo ak ste to so svojim sebavedomým nestihli do piatich? Nezúfajte a čítajte ďalej. Dozviete sa, na čo sa zamerať na svojej ceste za neohrozeným sebavedomím.

fakty o sebavedomí

​Vzhľad, obľúbenosť a úspechy

Ak je to niečo, po čom túžite, radšej zaraďte spiatočku. ​Zdá sa, že sebavedomie vám žiadna externá vec nedodá.

Ako je to možné vysvetľuje Jennifer Crocker, ktorá skúmala zdroje sebavedomia u vysokoškolských študentov.

" Študenti, ktorí ​odvodzovali svoje sebavedomie od akademických úspechov vôbec nedosahovali lepšie známky, napriek tomu, že mohli byť silne motivovaní a obetovali štúdiu viac hodín, ako študenti, ktorých sebavedomie nesúviselo s tým, ako sa im v škole darí. "

Študenti, ktorých sebavedomie bolo založené na morálnych zásadách, alebo vlastnostiach ako napríklad čestnosť, dostávali lepšie známky, boli menej náchylní k alkoholu a drogám a mali menšie riziko vzniku porúch príjmania potravy.

Ľudia, ktorí veria, že majú vyššie sebavedomie si myslia, že sú úspešnejší - objektívne to ale nie je pravda.

Vysoké sebavedomie vás nespraví príťažlivejším, úspešnejším, ani zdravším. Ako teda nechať vyniknúť svoj skutočný potenciál a stať sa najlepšou verziou svojho ja?

fakty o sebavedomí

Vlastnosť, ktorá vás prekvapí

​Súcit k sebe samému je podľa najnovších výskumov odpoveďou, na ktorú čakáte. Súcit, skôr ako vysoké sebavedomie motivuje ľudí k zmene, vyššej spokojnosti, optimizmu a znižuje pocit úzkosti.

Súcit k sebe samému? Hovoríte si, že je to príliš ezoterické a neuchopiteľné? Počkajte si na výsledky vedeckých výskumov a presvedčíte sa o opaku.

Brienes a Chen chceli od účastníkov štúdie, aby zaujali k svojim ​zlyhaniam buď sebevedomý, alebo súcitný postoj.

Napríklad, ak sa mali pozrieť na svoje slabé stránky jedna skupina sa mala pozrieť na svoje slabiny z pozície súcitu:

" Predstavte si, že hovoríte o svojej slabej stránke s pochopením a súcitom. Čo by ste si povedali? " ​

Druhá skupina sa mala pozrieť na svoje slabé stránky tak, aby si zvýšila svoje sebavedomie:

" Predstavte si, že hovoríte​ o svojej slabej stránke tak, že chcete potvrdiť svoje pozitívne kvality. Čo by ste si povedali? "

​Ľudia, ktorí sa na svoje slabiny pozerali so súcitom videli svoje pochybenia a slabiny, ako niečo, čo sa dá zmeniť!

Výsledkom súcitu nebolo, že by ľudia mávli nad zmenami len tak rukou. Práve naopak! 

Súcit k sebe samému v skutočnosti zvýšil ich motiváciu zlepšiť sa a posilnil odhodlanie, že sa v budúcnosti tejto chybe už vyhnú. Výsledkom toho, bolo následné zvýšenie výkonu.

V jednej štúdii dostali účastníci po nezvládnutom úvodnom teste, druhú opravnú možnosť test si zopakovať. Tí, ktorí sa pozreli na svoj neúspech z pohľadu súcitu študovali o 25% viac, ako uchádzači, ktorí chceli podporiť svoje sebavedomie.

Samozrejme, súcit sa odrazil aj na lepších výsledkoch a vyššej spokojnosti.​

Prečo to funguje?​

​Ak sa chcete pozrieť na svoje neúspechy a pritom si obhájiť svoje sebavedomie, nedokážete sa pozrieť na veci naozaj objentívne. To by totiž znamenalo venovať pozornosť svojim chybám a slabinám.

Zameranie pozornosti len na sebavedomie znižuje potrebu zmeny a zlepšovania. Dáva to logiku, pretože ako chcete robiť veci lepšie, ak sú vaše chyby hrozbou pre vaše sebavedomie?

Pravdou je, že chyby budete robiť neustále. Každý má predsa svoje slabiny, no nie každý vie, ako s nimi pracovať.

Pritom, ak sa naučíte pracovať so stavom svojej mysle, budete si viesť klásť tie správne otázky, ktoré vás pošlú priamo k zmenám, po korých túžite. 

Čo hovoríte na tieto výskumy? Potvrdzujú ich vaše skúsenosti?​

Objavte hypnotické sebavedomie!

Audio kurz, v ktorom vás hypnoterapeut Mgr. Martin Lajprík CH, GQHP prevedie hypnotickou cestou k vášmu sebavedomiu.

 • MP3 kurz - 3 hod. 28min
 • Hypnotické techniky
 • Hypnotické indukcie
 • Reálne a uchopiteľné zmeny

O autorovi

Martin Lajprík je medzinárodne certifikovaný hypnoterapeut a pomocou hypnózy ukazuje ľuďom, ako jednoducho meniť svoje myslenie. Sledujte jeho pravidelné vlogy na youtube a ak máte záujem o terapiu, kontaktujte ho správou >

 • Igor píše:

  Self-esteem = sebaúcta, slovo s

 • Igor píše:

  Clanok je viac o sebaucte a sebadovere ako sebavedomi (vedomi sam seba).

  • Ahoj Igor,

   môže byť tak, ako hovoríš. Sebaúcta, sebadovera, sebavedomie má ale aj tak pre každého svoj vlastný význam, takže som použil to najčastejšie – t.j. sebavedomie.

   A pozrel som teraz aj Merriam-Webster slovník a ten hovorí toto na self-esteem: a confidence and satisfaction in oneself : self-respect

   • Igor píše:

    Suhlasim, malo ludi (aspon v mojom okoli) sa zamysla nad významami niektorých slov, ako sebavedomie, sebaucta, sebadovera a pod. , ktore su spolu casto uzko prepojene (a zaroven su silno rozdielne) a jednoducho pouzivaju jednu kategoriu – sebavedomie. Je to pohodlnejsie aj ked casto zdroj zmetenia (ako moj pripad pri citani Vasho clanku).
    Dovolim si otazocku mimo tohto clanku: Planujete clanok, pripadne video o paradoxoch v komunikacii? Je to tema ktoru sa snazim pochopit a silno zlyhavam :)))))

 • Zuzana píše:

  Ahoj. Znamená to, ze keď poznám svoje slabšie stránky, tak som úspešnejšia? Pretože dokážem ich prijať a riešiť? Chápem správne?

  • Ahoj Zuzana,

   o to, nakoľko poznáš svoje silné, alebo slabé stránky až tak nejde. Podľa tejto štúdie sa zdá, že je omnoho dôležitejšie to, aký postoj máš ku svojim slabým, alebo silným stránkam.

   Ak svoje slabiny dokážeš prijať a pozrieť sa na ne s pochopením, určite je to dobrý predpoklad na to, aby si bola úspešnejšia (odpovedz si ale sama pre seba – úspešnejšia ako kto?)

   Ak na seba naopak budeš pozerať tak, aby si si umelo udržiavala a budovala sebavedomie tým, že budeš svoje slabé stránky prehliadať, môže to mať za následok zníženie výkonu.

   Celkom to dáva zmysel, pretože aj podľa inej štúdie úspešní ľudia dávali kredit za svoj úspech náhode a tomu, že vraj mali šťastie. Naopak, za chyby dávali vinu len sebe. Zdá sa teda, že sebestrednosť a prehnané sebavedomie príliš nepomáha.

 • Laco píše:

  V článku spomínaný súcit koreluje s učením Ho oponopono a jeho “mantrou” Milujem ťa, prosím odpusť mi, ospravedlňujem sa, ďakujem ti

 • Viki píše:

  Skvele 🙂 a uplny suhlas s tvojim posledným komentom…

 • Magdaléna píše:

  Mala som pocit že mám nízke sebavedomie, bolo mi z toho vnútorne smutno. Nedarilo sa mi.
  Teraz už viem bolo to ovplyvnené výchovou. Mamka zomrela pri pôrode môjho brata. Ja som mala vtedy 4 roky. Druhá matka bola konfliktná a mala väčší vzťah k vlastnému synovi, ktorý sa narodil v druhom manželstve môjho otecka. Otecko bol milý láskyplný nekonfliktný typ človeka. Mal rád svoje deti. Slová ktoré vyslovovali naši rodičia boli rozdielne a zanechali v nás stopu. Možno ten vnútorný pocit nízkeho sebavedomia bol práve príčinou, že najprv som nemala odvahu požiadať o prípadnú pomoc. Všetko sa to postupne zmenilo na základe životných skúsenosti. Nízke sebavedomie prerástlo v zdravé sebavedomie. Začalo sa mi dariť. Na šťastie, do stanovil sa aj vnútorný pocit: „Daj pozor, aby si neskĺzla z jedného extrému do druhého.“ Myslím tým, aby som sa nestala arogantná a nepodľahla narcizmu.
  Sila vysloveného slova je obrovská a veľmi nás ovplyvňuje celý život a vytvára osobnosti alebo ľudí s nízkym sebavedomím. Súcit k sebe a k ľuďom ktorých stretávam je potrebný a vedie ma k akceptácii odlišnosti myslenia a konania, ale tiež zriaďujem mantinely pre seba a svojmu okoliu.
  Martin veľmi sa mi páči celý Váš poučný článok ktorý ma viedol znovu k zamysleniu. Citujem Vás: „Pritom, ak sa naučíte pracovať so stavom svojej mysle, budete si viesť klásť tie správne otázky, ktoré vás pošlú priamo k zmenám, po ktorých túžite.“ Tieto Vaše slová ma oslovili a ovplyvnili.
  Áno, vďaka Vašej výbornej rade do stanovila sa mi myšlienka: „Si ochotná správať sa uvedomelo? Konať preventívne! Nevysloviť slová, ktoré by zranili.“ Úžasné, už nemusím prosiť o odpustenie a ospravedlňovať sa. Po týchto skúsenostiach už vždy vedome zvažujem slová ktoré vyslovím. Myseľ dostala odo mňa príkaz a preto tak konám. Martin ďakujem.

 • Stefan píše:

  Iste dá sa život ovplyvňovať rôznym spôsobom a hlavne zmenou postojov, ale ten život je tak osobný, že danosti sa len ťažko menia “hovorí sa že zvyk je železná košeľa” je to to čo v skutočnosti sme, alebo to čo v skutočnosti sme trochu zmenili tak, že ťaháme za opraty, ale čo keď zmizne motivácia ťahať opäť sa vrátime tam kde sme boli, teda k sebe samému a je potrebné meniť sám seba ak je to len o aktuálnom image? tak alebo tak jedno je isté, že zmeny sa na osobnosti udejú tak či tak, lebo okolie bude pokiaľ my budeme, bude aj pestrosť osobností a lúka je najkrajšia pestrá:)

 • >