Kedy Motivácia Demotivuje?

Motivačné videá, motivačné knihy, motivačné prednášky, tréningy, weby.. Stačí si len vybrať a svoj vysnený život máš na dosah. Alebo to tak úplne nie je?

Asi to o mne ešte nevieš, ale vo svojom voľnom čase súťažím v crossfite. Je to psychicky a fyzicky jeden z najnáročnejších športov akým som sa venoval. Práve správna motivácia v tomto športe je faktor, ktorý rozhoduje o úspechu a neúspechu.

Pódiové foto

Pódiové foto

Počas tréningu mám možnosť počúvať, ako sa ľudia motivujú k určitému výkonu.

[su_quote class=”su-quote-has-cite”]Keď vyhrám túto súťaž budem mentálne dobre pripravený. Keď bude moja silová zložka na určitej úrovni, budem mať navrch nad súpermi. Keď sa dostanem na majstrovstvá, budem naozaj šťastný. Keď zvládnem určitý cvik, budem so sebou spokojný.[/su_quote]

Bohužiaľ moja skúsenosť mi hovorí niečo iné.

Dnešný svet je preplnený informáciami o tom, ako byť úspešný. V skutočnosti je to však ako odraz mesiaca na hladine jazera. Vyzerá presne ako mesiac, no ak sa ho vyberieme hladať na hladinu jazera, nenájdeme nič. Takým istým spôsobom často hľadáme motiváciu mimo seba vo svojom okolí. A pravý zdroj motivácie máme pritom stále so sebou.

Neber to v zlom, ja nemám nič proti cieľom ani motivácii. Otázka ale je, aký postoj si k nim budujeme. Kam sa pozriem tam je reklama, ktorá ma chce motivovať, dávať mi pred oči pútavé ciele a sľubuje mi lepší život.

No v skutočnosti netreba chodiť za úspechom ďaleko. Najskôr buď spokojný a potom príde aj úspech. Najskôr buď šťastný s tým čo máš, a postupne prídu aj splnené sny. Najskôr prijmi každú prekážku s radosťou a až potom ich budeš vedieť hravo zdolávať. Najskôr urob čo je potrebné aj keď sa ti nechce a potom sa zamýšľaj nad motiváciou.

Som rád za svoju húževnatosť a za to, že sa nevzdávam. Som rád aj za momenty kedy ju nemám a prehrávam. Som vďačný za momenty víťazstva aj momenty prehry. V skutočnosti nejde o to, či človek prehráva alebo vyhráva, ale o to, ako vie vyhrávať a ako prehrávať.

Ak budeš šťastný len keď vyhrávaš a darí sa ti, nič si sa nenaučil. Ak si myslíš, že budeš úspešný až po tom ako absolvuješ nejaký kurz, alebo si kúpiš určitý produkt, nechal si sa nachytať. Ak vieš prijať každý moment taký, aký je, gratulujem ti.

Gratulujem súperom, ktorí sa so mnou postavili na poslednej súťaži na bedňu. Gratulujem aj tým, ktorí sa neprebojovali do finále. Gratulujem vám, ktorí každý deň robíte niečo pre seba a svoje zdravie. Gratulujem každému, kto chce byť lepší a robiť lepšími aj ľudí okolo seba.

O autorovi

Martin Lajprík je medzinárodne certifikovaný hypnoterapeut a pomocou hypnózy ukazuje ľuďom, ako jednoducho meniť svoje myslenie. Sledujte jeho pravidelné vlogy na youtube a ak máte záujem o terapiu, kontaktujte ho správou >

  • Ján píše:

    Dobry den Martin,
    Dakujem, uz som aj pred tym, ako som precital tento clanok, som uz zacal hladat chyby v sebe. Aj viem o mnoho chybach, neviem kde zacat. Viem ze si musim najst novu pracu cim skorej, no neviem sa k tomu prinutit. Snazim sa cez internet, zacnem a po 10min uz som myslienkami v mojich problemoch. Zbadam sa napr. po polhodke, ze som este nic neurobil.

  • Ján píše:

    Vzdy ked mam viac problemov naraz, tak som “rozbity” a neviem sa sustredit na nic, iba na svoje problemy.

  • >