Konverzačná hypnóza: Kontroverzná téma?

O kontroverzných témach je potrebné hovoriť. Ani hypnóze a hypnoterapii sa takéto témy nevyhýbajú, a práve jednou z nich je aj konverzačná hypnóza. Týmto článkom by som tému rád otvoril a prispel do diskusie.

Čo je konverzačná hypnóza?

Komunikácia prebieha neustále. Či už chceme, alebo nie, nevieme nekomunikovať. No niektoré komunikačné výmeny majú v sebe čosi výnimočné. Niektoré slová a vety majú špeciálny charakter. Dokážu zaujať našu pozornosť a ovplyvňovať naše myslenie. Skoro ako keď vás chytí napínavý príbeh, pri ktorom strácate pojem o čase. Je to hypnóza? 

Dvojitá slučka konverzačnej hypnózy

Uveďme si príklad. Prídete za mnou do miestnosti, začneme sa zhovárať. Medzi riadkami zistíte, že som hypnotizér, čo vzbudí vašu zvedavosť. Po chvíli sa vás preto niečo spýtam:

"Myslíš, že by si si viac užil hypnózu s otvorenými, alebo zavretými očami?"

More...

Po chvíľkovej neistote možno odpoviete: Ja neviem? A možno si budete myslieť, že hypnóza je pre vás komfortnejšia so zavretými očami. Alebo to bude naopak?

Vaša odpoveď však nie je dôležitá. Všetky varianty totiž rátajú s jedným predpokladom - hypnóza je komfortná. A svojou odpoveďou ste sa dostali do dvojitej sľučky. 

Dvojitá slučka znamená, že vám dávam iba ilúziu výberu. V skutočnosti však výsledok, rozhodnutie je vždy také, aké chcem ja. Nepýtam sa vás, či chcete ísť do hypnózy. Pýtam sa, či si myslíte, že bude hypnóza komfortnejšia s otvorenými očami alebo zavretými. Mojim cieľom je, aby ste vo svojej mysli zvažovali, ktorá možnosť hypnózy je pre vás komfortnejšia.

A zvažovať nedokážete bez toho, aby ste si jednotlivé možnosti neprežili vo svojej mysli. A to, čo sa odohráva vo vašej mysli, je len krok od toho, čo sa bude odohrávať navonok. Tu však nekončíme! Otázka je položená zámerne spôsobom: "Čo si myslíš?"

Môžete si myslieť, že hypnóza pre vás bude komfortnejšia, keď zavriete oči. No nemusí to tak byť. Medzi tým, čo si myslíte a tým, čo je pravda môže byť veľký rozdiel. Preto bude jedna časť vášho ja, minimálne zvedavá, ako to naozaj bude. A nakoniec budete možno prekvapení, ako komfortne sa cítite, ešte predtým, než zavriete svoje oči.​

Implikácia – to, čo nie je povedané jasne

Na podvedomej úrovni dochádza k tzv. transderivačnému hľadaniu (transderivational search), kedy sa časť mysle začne zamýšľať nie nad priamo položenou otázkou, ale nad „metaotázkou“; podvedomie skúma, prečo sa vás pýtam, ako sa chcete dostať do hypnózy, či a prečo by ste v nej mali byť, apod.

Tak sa vaša myseľ postupne stále viac chytá témy „hypnóza“ a ja vás smerujem presne tam, kde vás chcem mať. Jednoduchá otázka tak dokáže vytvoriť mnoho implikácií. A práve na základe implikácií, teda vecí, ktoré nie sú jasne povedané, môžete ľudí ovplyvňovať.

Do celého procesu však vstupuje množstvo premenných a princípov. Je potrebné pracovať v prostredí vzájomnej dôvery (raport), s tzv. pacingom a leadingom, vždy musíte brať do úvahy realitu daného človeka.

Ak chcete túto techniku použiť napríklad v predaji a zákazníka sa namiesto: "Chcete si kúpiť tento oblek?", spýtate: "Budete za ten oblek platiť kartou, alebo v hotovosti?" jeho reakcia nemusí byť podľa vašich predstáv.

Podstata konverzačnej hypnózy

Na rozdiel od klasickej formy hypnózy, v konverzačnej hypnóze sa vyhýbate slovám ako "Spi!", "Hlbšie, hlbšie, hlbšie." , "Čím hlbšie ideš, tým lepšie sa cítiš." , "Si v hypnóze.", "Všetko, čo ti teraz poviem, sa stane tvojou realitou.", "Si v tranze." a podobne. V takom prípade ide o priamu hypnózu, v ktorej človeka presne inštruujete, čo má robiť.

V rámci konverzačnej hypnózy dávate človeku zdanlivo na výber bez použitia takýchto priamych výziev a výrazov. Možno by jedna časť mysle chcela robiť jednu vec, ale ste zvedavý, kedy ju druhá časť mysle predbehne a spraví niečo iné. Pritom obe možnosti sú tým, čo chcete vy.

Tento druh hypnózy je prirodzenejší. Často vyzerá ako obyčajný rozhovor, váš partner si nemusí ani uvedomovať, že je v hypnóze. Nemusí tomu ani veriť, môže sa len na chvíľu zamyslieť alebo spadnúť do stavu denného snenia. Potom sa vráti naspäť a zorientuje sa. Alebo môže byť úplne pri vedomí, no zrazu sa začne cítiť inak. Prejavy sú naozaj rôzne.

Kto využíva konverzačnú hypnózu

Medzi prvými, kto s touto metódou prišiel, bol Milton Erickson. Sám ju často využíval vo svojej praxi a mnohí ho neskôr kopírovali či posúvali tento fenomén ešte ďalej.

V skutočnosti však konverzačnú hypnózu využívame v podstate všetci. Každý z nás nejakým spôsobom využíva sugesciu. Hocikto vám môže povedať "Pôjdeme večer do kina alebo niekam do reštaurácie?“ A vy si môžete vybrať, či chcete ísť do kina alebo na večeru, bez akejkoľvek inej možnosti – napríklad, že zostanete doma. To je sugescia.

Hypnotickou sa stáva vtedy, ak to viete urobiť tak, aby sa človek rozhodoval mimo svojich vedomých procesov. To je však už za hranicou a práve pre takéto využívania získala konverzačná hypnóza aj negatívne konotácie. O tom si môžeme povedať nabudúce.

Konverzačná hypnóza v terapii

Hypnoterapia patrí k pomáhajúcim profesiám. Keď niekto robí hypnózu, väčšinou chce ľuďom pomáhať. Konverzačná hypnóza však môže mať aj svoje negatívne stránky, preto je dôležité vedieť, s akým úmyslom hypnoterapeut niekoho ide hypnotizovať. Je dôležité, aby mal za sebou dostatočnú prax, skúsenosti, aby chápal komplexnosť a kontext daného klienta. Len vtedy fungujú výsledky konverzačnej hypnózy dlhodobo a správne.

Nabudúce si povieme viac o tom, aké typy a praktiky konverzačnej hypnózy poznáme, aké sú jej benefity, aj to, na čo si dať pozor.

Všimli ste si v poslednej dobre, že by vás niekto chcel sugesciami niekam natlačiť Spomínate sa na prípad, že vás o niečom takto presviedčal napríklad predajca?

O autorovi

Martin Lajprík je medzinárodne certifikovaný hypnoterapeut a pomocou hypnózy ukazuje ľuďom, ako jednoducho meniť svoje myslenie. Sledujte jeho pravidelné vlogy na youtube a ak máte záujem o terapiu, kontaktujte ho správou >

>