Príjemný deň. Táto webová stránka viac nebude aktualizovaná.
Jej doterajší obsah som presunul na môj nový web: martinlajprik.sk.
Pozývam vás, aby ste sa tam presunuli tiež.
Vaše členstvo v MindLimits klube si môžete presunúť prihlásením do členskej zóny a kliknutím na unikátny odkaz.
Teším sa na vás.

Mám strach z ľudí. Trápi ma sociálna fóbia?

Ste na kamarátovej oslave. Drvivú väčšinu hostí nepoznáte. Zrazu vám položia otázku a celá pozornosť sa upriami iba na vás.

Máte zo seba dostať odpoveď, ale príšerná úzkosť, ktorá vás pohltí, vám nedovolí vydať zo seba ani hláska. Srdce vám bije ako zvon, potia sa vám ruky a červenáte sa ako záhradný trpaslík.

Sociálna fóbia komplikuje denne život priemerne 3 percentám ľudí z celkovej populácie. 

U týchto šťastlivcov vytvára stresové situácie z rutinných vecí ako je jedenie na verejnosti, zoznamovanie sa, alebo dvíhanie hovoru. Ako sa dá prekonať zákerná sociálna fóbia aj bez lekárskeho predpisu?

More...

Ako sa dá poraziť sociálna fóbia

Na úvod vám v skratke predstavím prvý schodík, ktorý pomáha v liečbe sociálnej fóbie už dlhšiu dobu. Odrazový mostík pri liečbe viacerých fóbii sa nazýva kognitívno-behaviorálna terapia (KBT).

Sociálne fóbia

Ako prakticky funguje kognitívno-behaviorálna terapia

Predstavte si, že máte prezentovať svoj najnovší nápad na pracovnom stretnutí, kde je väčšina ľudí neznámych. Ak vám úzkosti nie sú cudzie, nebudete sa cítiť „vo svojej koži“ už od začiatku. Vaše telo vám bude neustále hovoriť „bojuj alebo uteč“.

Úzkosť narastá v momente, keď máte začať prednášať svoju reč. S obavami hľadíte na kolegov, aké budú ich odozvy. Náhle postrehnete, že jeden z prítomných neustále uniká pohľadom a nesústredenie klope na stôl.

Okamžite si pomyslíte: „Som strašne nudný.“ , „Môj nápad nestojí za nič.“ alebo „Všetci vidia, aký som nervózny.“ Od tohto momentu budete cítiť, ako vás úzkosť úplne zožiera, zovrie sa vám hrdlo a nebudete ďalej môcť vysloviť ani slovíčko.

Vaša koncentrácia sa plne zameriava na úzkosť, ktorú cítite a na to, čo si o vás myslia ostatní kolegovia. Kognitívno-behaviorálna terapia pomáha vymaniť sa z tohto kruhu používaním rôznych techník, ktoré vám pomôžu sústrediť sa na prítomnosť.

Na scénu prichádza hypnóza

Hurá, skvelá správa pre každého, kto cíti úzkosť: kognitívno-behaviorálna terapia alebo pre zľačenie KBT pomáha bojovať so strachom. Je to však naozaj všetko? Nemôžem si pomôcť ešte viac?

Počas Stantonovho výskumu bolo 60 dospelých, ktorým bola diagnostikovaná sociálna fóbia, rozdelených do troch skupín. Dve skupiny boli podrobené sérii 30 minútových terapii. Tretia skupina bola použitá ako referenčná.

Členov prvej skupiny sa výskumníci pokúšali naladiť na vlnu pozitívneho myslenia. Nebojte sa, nikto nepodstúpil nejakú radu zaklínadiel, ani nemusel byť svedkom davových psychóz.

Jednalo sa čisto o využitie hypnotických techník založených na pozitívnej sugescii. To znamená, že klienti pomocou svojej predstavivosti a koncentrácie vytvárali hypnotické efekty, ktoré im dovoľovali cítiť sa v stresových situáciách inak. 

Členom druhej skupiny bola púštaná tichá hudba (Mozartove symfónie).

Sociálna fóbia

Hypnóza zlepšuje účinky KBT

V momente, keď sa potvrdilo, že hypnóza dokáže pozitívne vplývať na úzkosť, ďalšie experimenty na seba nenechali dlho čakať.​

Schoenberger, Kirsch, Gearan, Montgomery, a Pastyrnak porovnali v ďalšej štúdii výsledky liečby sociálnej fóbie pomocou KBT s liečbou prostredníctvom hypnózy. 

Výborné bolo, že obe liečby zabrali a každý zúčastnený sa cítil o niečo lepšie. V porovnaní s neliečenou skupinou pociťovali členovia oboch druhov terapiíi menej starej známej "paniky z ľudí".

Skutočný výsledok sa však dostavil, keď mali členovia skupín prezentovať reč pred dvomi nezávislými pozorovateľmi. Na základe ich pozorovania nervozity, trémy a úzkosti dosahovali ľudia, ktorí absolvovali hypnózu omnoho lepšie výsledky ako rečníci liečení iba metódou KBT.

​Tieto zistenia sú pochopiteľné. Hypnóza má totiž potenciál urýchľovať akékoľvek vaše snaženie.

A si chcete nakloniť silu hypnózy na svoju stranu, pozrite si môj webinár: Ako poraziť strach.

O autorovi

Martin Lajprík je medzinárodne certifikovaný hypnoterapeut a pomocou hypnózy ukazuje ľuďom, ako jednoducho meniť svoje myslenie. Sledujte jeho pravidelné vlogy na youtube a ak máte záujem o terapiu, kontaktujte ho správou >

  • Martim píše:

    Cua martin ako prekonat strach vist na ulicu medzi ludi niekolko krat som mal napr uzkost a strach z prace

  • >