3 slová a ich sila, o ktorej ste doteraz netušili

Ak poviem, že slová majú silu meniť ľudské životy, môže vám to znieť, ako tvrdenie pritiahnuté za vlasy. Po krátkom zamyslení si však môžete spomenúť na slová, alebo vety, ktoré boli pre vás tak dôležité, že si ich pamätáte doteraz.

Možno vám niekto povedal:

"Ty na to nemáš!" a vy ste mu časom dokázali presný opak. Možno to boli slová podpory a možno dobre mienená rada, ktorá ovplyvnila to, kde ste teraz.

Slová sú vyjadrením myslenia

 ​Svetu okolo nás rozumieme pomocou jazyka. Slová nám urýchľujú vzájomnú spoluprácu a stoja za každým prevratným vynálezom modernej doby. Slová nám pomôžu, ak sme sa stratili a niekto nám vysvetlí cestu. 

Tak isto, ako nám slová otvárajú dvere, môžu nám ich zabuchnúť priamo pred nosom. ​V tomto blogu nájdete tri slová, ktoré používate každý deň a ani netušíte, aká sila sa v nich skrýva. 

More...

​Motivácia a beznádej

O ktorých slovách hovorím? Hovorím o spojkách a, ale a napriek tomu. Spojovacie výrazy, ktoré poznáte a napriek tomu nemusíte vedieť o tom, ako ovplyvňujú vaše myslenie.

Uveďme si príklad:

​Chcem zmeniť svoje myslenie, ale viem, že to bude ťažké.

Aký pocit vo vás vyvoláva táto veta? ​Skadá sa z dvoch častí:

1. Chcem zmeniť svoje myslenie,

2. viem, že to bude ťažké.

Keď chcete zmeniť svoje myslenie, ale viete, že to bude ťažké, ktorá časť vety je výraznejšia? Vaše prianie, alebo to, že to bude ťažké?

Spojka ale posiela do úzadia čokoľvek čo sa pred ňou nachádza a upriamuje pozornosť na slová za ňou. Ľúbim ťa, ale.. Chcel som ti zavolať, ale.. Viem, že musím prestať, ale..

​Realita a rovnováha

Ľudia, ktorí používajú jazykový vzorec "chcem, ale", si vytvárajú zbytočné prekážky vo svojej mysli. Všimnite si, čo sa stane, ak toto "ale" vymeníme:

​Chcem zmeniť svoje myslenie a viem, že to bude ťažké.

Čo na to hovoríte teraz? V čom sa táto veta odlišuje? Ako sa zmenili vaše pocity,​ keď viete, že sa chcete zmeniť a bude to ťažké? Tipujem, že motiváciou zrovna nesršíte, no pocit beznádeje sa minimálne znížil.

Spojka "a" rozdeľuje dôležiosť na obe časti vety rovnako. Ani jedna jej časť nie je v popredí a vy tak vnímate vyrovnanú realitu. Skrátka, je to tak a hotovo.

Nový pohľad, nová motivácia​

Dokážeme zmeniť jedno slovo a vytvoriť okamžitú motiváciu? Prečítajte si posledný príklad a posúďťe sami:

​Chcem zmeniť svoje myslenie, napriek tomu, že viem, že to bude ťažké.

Ako vyzerá vaše odhodlanie teraz? Chcete sa zmeniť, alebo vyhovárať? ​Všímate si viac to, že sa chcete zmeniť, alebo vás strašia ťažkosti, ktoré prídu?

Spojovací výraz "napriek tomu" kladie väčšiu silu na slová, ktoré sa nachádzajú pred ním. Ťažkosti a prekážky nie sú neprekonateľné a vy viete, že tú silu máte v sebe. Zvádnete to, napriek tomu, že nemáte úplnú istotu.

Nie je fajn, že jedna spojka dokáže zmenšiť prekážky, ktorá sú pred vami a ​naliať do vás trošku sebavedomia?

Napriek tomu, chápete to zle!​

V skutočnosti to ale nie sú slová, ktoré majú túto zázračnú moc. Zázračnú moc má práve spôsob, akým s nimi pracujete. Motivácia je stále vo vás, tak isto ako strach. A je na vás, ktoré slová si budete vyberať a kam budete smerovať svoju pozornosť.

Zamyslite sa, v ktorej oblasti svojho života máte priveľa "ale"? Čo by sa stalo, ak by ste ​to zmenili? Proste by ste sa rozhodli, že to zmeníte a príliš nad tým nepolemizovali. Jednoducho by ste prejasnili svoj život, napriek tomu, že sa vám to teraz nezdá reálne .. máte na to!

Inšpiroval som vás k niečomu? Napíšte mi o tom do kometnárov.​ O akých atribútoch konverzačnej hypnózy by mal byť podľa vás ďalší článok?

O autorovi

Martin Lajprík je medzinárodne certifikovaný hypnoterapeut a pomocou hypnózy ukazuje ľuďom, ako jednoducho meniť svoje myslenie. Sledujte jeho pravidelné vlogy na youtube a ak máte záujem o terapiu, kontaktujte ho správou >

>