Slová nie sú najdôležitejšie pri nadväzovaní kontaktov

Networking. Slovo, mnohokrát skloňované pri vytváraní kontaktov.

Mohli by sme ho doslova preložiť ako „vytváranie si siete“.

Ide o nadväzovanie vzťahov s ľuďmi, ktorých stretávate na podujatiach, konferenciách, v kaviarňach, na večierkoch, a s ktorými viete nájsť spoločné ciele či aktivity, a tak si navzájom pomôcť.

Ak sa v živote chcete posúvať, je dobré poznať správnych ľudí. Vôbec nie v zmysle, ktorý sme poznali ešte z minulého režimu. Nejde o kontakty, ktoré vás pretlačia na správnu pozíciu alebo niečo vybavia po známosti.

Mať kvalitný network vás môže posunúť smerom, o ktorom ani netušíte. Či už rozvíjate svoj biznis, venujete sa špecifickému hobby, chcete sa dozvedieť viac o téme, ktorá vás zaujíma – správny človek vám môže dať veľa.

Napriek tomu, že si výhody networkingu dobre uvedomujete, často to nejde, však?

Jednoducho len stojíte v kúte s pohárom v ruke a premýšľate, že by ste teraz mali za niekým ísť.

Už aj máte svoju „obeť“ vyhliadnutú, aj prvé slová sú na jazyku, ale nohy sa vám nepohnú. A tak vám príležitosť uniká priamo pred očami. V čom je problém?

More...

Slová nie sú všetko

Veľa ľudí má pociť, že najdôležitejšie je to, čo poviete. Premýšľate, aké slová vysloviť, či ich poviete správne, či budete dosť zaujímavý pre daného človeka. A tak konverzáciu radšej ani nezačnete.

Lenže to je len výhovorka.

Môžete povedať takmer čokoľvek, pretože najdôležitejšie v konečnom dôsledku je to, ako sa človek pri vás bude cítiť. Nie to, či sa ho spýtate na počasie alebo meno jeho psa.

Veta: „Dobrý deň, vyzeráte, že máte dnes dobrú náladu, môžem otázočku?“ môže byť začiatkom zaujímavej konverzácie, rovnako však môže viesť k tomu, že oslovený človek od vás odíde.

Sami asi pocítite rozdiel, ak sa vás to spýta usmiaty a upravený sympaťák alebo zachmúrený človek v prepotenej košeli so šialeným pohľadom.

Najdôležitejšie je, aby sa ľudia pri vás cítili dobre. Nálada môže byť nákazlivá vec. Pokiaľ sa ja cítim vo svojej koži, ostatní to budú nevedome kopírovať.

Maya Angelou, americká poetka a aktivistka, to vystihla dokonale. „Ľudia zabudnú, čo ste hovorili alebo čo ste spravili, ale nikdy nezabudnú na to, ako sa pri vás cítili,“ povedala.

Čo vás blokuje?

Ak si uvedomíte, že prvoradá je nálada a váš postoj voči druhému človeku, máte dobrú štartovaciu pozíciu.

A teraz sa môžeme vrátiť k tým slovám. Čo vám bráni prísť za človekom na oslave a niečo mu povedať? Prečo sa tie slová nevyderú z úst?

Obyčajný strach.

Prečo? Pretože máte už dopredu v hlave nejakú predstavu o danom rozhovore. Nosíte v mysli očakávania, ako by mal dopadnúť.

A dobrý výsledok je to podľa vás len vtedy, ak dopadne podľa vašich predstáv.

Ak tak nedopadne, je to katastrofa. Takéhoto výsledku sa začnete báť. Vaše vlastné očakávania vyvolávajú strach, stres a úzkosť. Ide o nepríjemné pocity, ktoré blokujú vašu fyziológiu, vytvárajú napätie a brzdia vašu myseľ.

Akosi máte v sebe zakódované, že výsledok rozhovoru môže byť iba dobrý alebo zlý. A to potrebujete v sebe zmeniť. Jednou z ciest môže byť program Hypnotické sebavedomie, ktorý sa práve tomuto venuje.

Zmeňte mindset

Zmeňte svoj mindset

Učili vás v škole, že máte sedieť určitým spôsobom a všetko ostatné je zlé? Nuž, nie je to úplne tak. Neexistuje iba jediný správny spôsob. Ak sa rozhovor neuberá smerom, aký ste si predstavovali, tiež to neznamená, že to je zlé.

Je to len vo vašej hlave.

Neexistuje žiadne pravidlo, ktoré hovorí o tom, ako by mal človek zareagovať na vašu komunikáciu alebo akým smerom by sa mala uberať.

Napriek tomu, že ide o akési vymyslené pravidlá, viete sa nimi trápiť až do chvíle, kedy zrazu neviete čo povedať a zostávate stáť ako soľný stĺp.

Čo sa dá urobiť namiesto toho?

Zmeňte svoj pohľad na takýto nový rozhovor. Berte ho ako príležitosť. Ako príležitosť zažiť niečo výnimočné, dozvedieť sa nový príbeh, objaviť nového človeka a nové skúsenosti.

Žiadne pocity stresu a úzkosti. Na čo? Nemôžete nič pokaziť, len získať.

Iste, je tu možnosť, že to nevypáli podľa vašich predstáv. Existuje milión dôvodov, ktoré však vôbec nesúvisia s vami.

Možno má ten druhý zlý deň, možno trpí sociálnou fóbiou a možno len potrebuje ísť na toaletu.

Vy však vždy urobte maximum. Využite možnosť s niekým sa porozprávať, pretože neexistuje zlý ani dobrý výsledok. Existuje len príležitosť. Bodka.

V ďalšom pokračovaní sa budem venovať konkrétnym technikám, ako komunikovať a ako začať konverzáciu.

Ako prekonávate strach z kontaktu vy?

Objavte hypnotické sebavedomie!

Audio kurz, v ktorom vás hypnoterapeut Mgr. Martin Lajprík CH, GQHP prevedie hypnotickou cestou k vášmu sebavedomiu.

  • MP3 kurz - 3 hod. 28min
  • Hypnotické techniky
  • Hypnotické indukcie
  • Reálne a uchopiteľné zmeny

O autorovi

Martin Lajprík je medzinárodne certifikovaný hypnoterapeut a pomocou hypnózy ukazuje ľuďom, ako jednoducho meniť svoje myslenie. Sledujte jeho pravidelné vlogy na youtube a ak máte záujem o terapiu, kontaktujte ho správou >

>